Uyguladığı ilginç mekanizma sayesinde kovanlarını ayı saldırılarından onlara zarar vermeden korumayı başardı

Sivaslı bir arıcı, uyguladığı ilginç bir mekanizma sayesinde kovanlarını ayı saldırılarından zarar görmeden korumayı başardı.

Uyguladığı ilginç mekanizma sayesinde kovanlarını ayı saldırılarından onlara zarar vermeden korumayı başardı
21 Haziran 2022 - 15:55

Sivas'ın Zara ilçesinde arıcı olan Ali Öztürk, geliştirdiği ilginç sistem sayesinde kovanlarını ayılardan korumayı başardı. Öztürk'ün en büyük sorunu arı kovanlarına saldıran ayılardır. Kovanlarının çoğunu saldırılara karşı kaybetti ve ciddi ekonomik kayıplar yaşadı. Öztürk, ayılara karşı verdiği mücadeleyi zekası sayesinde kazandı. Hem kovanlarını ayı saldırılarından koruyan hem de ayılara zarar vermeyen bir sistemi var. Geliştirdiği ilginç sistem sayesinde kovanların bulunduğu alana giren ayılar, arkasına bakmadan kaçmak zorunda kalıyor.


 

Sistem nasıl çalışır


Öztürk, kovanların bulunduğu alanı tellerle çevreledi ve teller ile oluşturduğu çitin dışına hareket dedektörleri yerleştirdi. Kurduğu ses sistemine köpek havlama sesini yükledi. Sensörler hareket algılarsa, ses sistemi devreye girer ve hoparlörlerden bir köpek havlaması sesi yükselir.Sesleri duyan ayı, köpeklerin saldırısına uğradığını düşünerek kaçmak zorunda kalır.


 

"Ayılar gerçekten köpeklerin olduğunu düşünüyor"


Kovanlara yaklaşan ayıların köpeklerin sesini duyunca kaçtıklarını anlatan Öztürk, "Birkaç yere sensör yerleştirdik. Ayılar veya diğer vahşi hayvanlar geldiğinde köpek havlar. Sistemi kurduktan sonra herhangi bir zayiatımız olmadı. Karşı taraftaki söğütlerde ayılar görüyoruz ama arılığımıza zarar vermemişler. Bu sisteme sahip olmayan diğer arıcı arkadaşlarımızın kovanları ayılar tarafından devrildi ve kırıldı” dedi.


Volkan Kaplan - Mustafa Kurtulan - Seda Özel


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum